Książki które polecamy

Szanowni Państwo,

Wszystkich zainteresowanych tematyką adopcji i rodzicielstwa zastępczego, zachęcamy do przeczytania poniższych książek:

Katarzyna KolskaMOJE DZIECKO GDZIEŚ NA MNIE CZEKA. OPOWIEŚCI O ADOPCJACH” – Wydawnictwo Znak

„Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby par. Adopcja jest jednym z rozwiązań wobec trudności z poczęciem dziecka. „Moje dziecko gdzieś na mnie czeka” to prawdziwe historie rodziców, którzy adoptowali dzieci, ale to także opowieści szczęśliwych dzieci, które znalazły nowy dom. Szczere, niezwykłe, a czasami bardzo dramatyczne relacje, w których nie pomija się trudności związanych z adopcją. Książka ta stanie się nieocenionym przewodnikiem dla tych wszystkich, którzy myślą o adopcji.”

 

Deborah GrayADOPCJA I PRZYWIĄZANIE. PRAKTYCZNY PORADNIK DLA RODZICÓW” – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

„Książka podpowiada, jak nawiązać bliższe więzi, wypracować szacunek, współpracę, zaufanie i troskę między członkami rodziny adopcyjnej. Jej wielką zaletą są też opisy różnych przypadków, z jakimi zetknęła się w swojej pracy terapeutycznej autorka. Pomagają one w zrozumieniu zachowania dzieci i uwrażliwiają rodziców na ewentualne dalsze zaburzenia w okresie młodzieńczym. Potrzebom emocjonalnym i poziomom rozwoju przypisane są strategie, jakie rodzice powinni stosować, aby wzmocnić poczucie szczęścia dziecka i jego zdrowie psychiczne. Rodzice otrzymują wiele szczegółowych informacji na temat rozwoju dzieci, zwłaszcza tych, które rozwijają się nieharmonijnie. Książka pokazuje, jak stworzyć takie środowisko, które z każdego członka rodziny wydobędzie to, co najlepsze”

 

Gregory Keck, Regina KupeckyWYCHOWANIE ZRANIONEGO DZIECKA” – Wydawnictwo „MRaciniewski Services”

„Wychowanie zranionego dziecka, poradnik autorstwa G.Keck`a i R. Kupecky, dwojga amerykańskich psychoterapeutów specjalizujących się w pracy z rodzinami adopcyjnymi. Polska wersja jest owocem wytrwałych poszukiwań i pełnej zaangażowania pracy grupy adopcyjnych rodziców nie potrafiących pogodzić się z obezwładniającym poczuciem niemocy wychowawczej. Jeśli nie rozumiesz, czemu twoje dziecko próbuje o wszystkim decydować, z trudem kontroluje swoje zachowanie, walczy o wszystko i nie potrafi nawiązywać kontaktów społecznych powinieneś przeczytać tę książkę. Umożliwi ci zrozumienie, w jaki sposób myśli twoje dziecko, w jaki sposób trauma sprzed adopcji wpływa na jego zachowanie.”

 

Magdalena Modlibowska ODCZAROWAĆ ADOPCJĘ. PORADNIK RODZICA DLA RODZICÓW” – Wydawnictwo „CoJaNaTo”

Unikatowa pozycja na rynku literatury o rodzicielstwie w aspekcie adopcji, praktyczne i długoletnie doświadczenie namalowane pędzlem pozytywnych emocji przez matkę adopcyjną i biologiczną. Prawdziwa historia, która przekazuje praktyczną wiedzę na temat formalnej strony adopcji, jednocześnie inspiruje do poszukiwania własnych emocji, wzruszeń, a także spokojnego przyjęcia realnych trudów adopcyjnych narodzin swojego dziecka. Wraz z każdym słowem tej książki dostaniesz potężną dawkę energii i siły, by patrzeć na macierzyństwo szeroko otwartym sercem: – zobaczysz nieznane ci dotąd blaski twojego największego skarbu, jakim jest twoje dziecko, niezależnie od tego, jakiego macierzyństwa doświadczasz: adopcyjnego czy biologicznego; – doświadczysz cudu narodzin adopcyjnego dziecka w całym spektrum piękna i bólu, jakiego doświadcza matka; – poczujesz się pewnie i bezpiecznie jako najzwyklejsza matka wśród innych matek, ale najlepsza i jedyna dla twojego dziecka; – zyskasz wiedzę, jak krok po kroku przejść drogę odnajdywania swojego adoptowanego dziecka, łącząc w tej trasie dwie ścieżki ? formalną i emocjonalną; – zrozumiesz, że przejście przez procedurę adopcyjną nie musi być tylko suchym aktem formalności i zmagań z bezdusznością urzędników i prawa; – zdobędziesz przyjaciół, których przed przeczytaniem tej lektury trudno było dostrzec w ludziach wokół siebie; – dowiesz się, ile wartości niesie ze sobą adopcja i czy możesz w niej odnaleźć korzyści zarówno dla ciebie, twojego partnera, jak i twojego życia w ogóle; – przejdziesz przez cały proces adopcyjny wraz z emocjami, jakie mu mogą towarzyszyć, tym samym dając sobie większe podstawy do podjęcia decyzji, czy podążyć drogą adopcji; – przygotujesz się na przyjęcie twojego adopcyjnego dziecka do rodziny w każdym aspekcie jego narodzin.