Stres.

E58CCDC4-EC1F-471E-9B35-40747E96067B
Stres jest nieodzownym elementem naszego życia.

Szczególnie teraz, gdy dzieje się tak wiele rzeczy niezależnych od nas. W psychologicznym rozumieniu stres jest stanem organizmu, zakłada interakcje organizmu i jego otoczenia, jest stanem bardziej ekstremalnym niż stany normalne,  do których przywykliśmy.

Dlatego tak ważne jest aby naucz się kontrolować poziom stresu – zwiększać go gdy potrzebujesz pobudzenia i obniżać, gdy czujesz się przytłoczony nim. Niezwykle ważne jest abyśmy zdali sobie sprawę, że jesteś odpowiedzialny za swój własny poziom stresu. Bardzo często jest on związany ze sposobem w jaki myślisz o świecie.

Chroniczny, intensywny stres oraz niedostateczna kondycja antystresowa przyczyniają się do wystąpienia u nas bardzo szkodliwych konsekwencji.

Do skutecznych form radzenia sobie ze stresem i jego skutkami należy relaksacja, a co najważniejsze możemy ją  wykonać samodzielnie w domu. 

Najbardziej znaną relaksacją jest Trening Autogenny Schulza i Trening Progresywny Jacobsona.

Trening Autogenny Schulza polega na wyzwalaniu u siebie reakcji odprężenia i koncentracji oraz stosowaniu prostych formuł autosugestii. Ćwiczenie obejmuje kilka grup reakcji manipulowania własnym organizmem i stanami psychicznymi. Korzyści: redukuje stres, niepokój i lęki, daje uczucie wewnętrznego spokoju, harmonii, może nawet pojawić się błogostan, organizm wchodzi w stan regeneracji, zmniejsza napięcie mięśniowe, pogłębia oddech, zwiększa świadomość swojego ciała, pomaga przy bezsenności. Poprzez regularną praktykę możemy mieć coraz mniej stresu w swoim życiu  Co będzie Ci potrzebne? Ok. 30 min tylko dla siebie i wygodne miejsce aby się położyć.

Link do relaksacji

https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ

Trening Progresywny Jacobsona

Polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni rąk, nóg, tułowia, twarzy. Kilkutygodniowy trening uczy nie tylko spostrzegania różnic między „napięciem” i „rozluźnieniem”, lecz także nawyku rozluźniania własnych mięśni. Korzyści: przeciwdziałanie stanom lękowym dzięki ogólnemu obniżeniu napięcia emocjonalnego, ale także jako sposób przeciwdziałania zmęczeniu poprzez szybką regenerację psychiczną. Skuteczność w leczeniu: bezsenności, nadciśnienia tętniczego, bólach głowy spowodowanych napięciem. Co będzie Ci potrzebne? Ok. 30 min tylko dla siebie i wygodne miejsce aby się położyć.

https://video.search.yahoo.com/search/video?fr=mcafee&p=trening+jacobsona#id=1&vid=acf22d0fac08a035af6e46dbb60e54bf&action=click

Materiał przygotowała: Magdalena Skolimowska – Psycholog OASRK.